Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/dxf/public_html/2020.net.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Poczta elektroniczna | Profesjonalny hosting stron DXF

Poczta elektroniczna

Do najbardziej oczywistych dla każdego użytkownika sieci usług internetowych należy poczta elektroniczna. Została ona stworzona w 1965 roku i służy do przesyłania wiadomości. Od tej pory wielokrotnie zmieniały się protokoły do wysyłania, a samo wysyłanie następuje dzięki serwerom pośredniczącym. Wykorzystuje się tutaj odpowiednie programy, tekstowe lub bardziej zaawansowane – graficzne. Dostawcy internetu, podobnie jak sygnału telefonicznego, muszą zachowywać billingi, czyli spisy kontakty klientów.

Poczta elektroniczna to przede wszystkim forma komunikacji. Pozwala wysyłać proste wiadomości, czyli tylko tekstowe. Można jednak dołączać do nich różne pliki – od dokumentów tekstowych po pliki muzyczne, graficzne. Wiadomość może mieć także formę reklamy, kiedy w treści pojawia się jakby e-plakat. Często spotykane, zwłaszcza w okresie przedświątecznym i świątecznym, są również kartki. Zastępują one zwyczajne kartki wysyłane tradycyjną pocztą. Poza życzeniami zawierają zazwyczaj animacje Flash, czyli poruszające się obrazy, wraz z dźwiękiem.

Wiadomości przesyłane pocztą elektroniczną mają zazwyczaj ograniczoną objętość, np. do 4 MB. Oznacza to, że przesyłając wiele zdjęć, trzeba je podzielić na kilka czy nawet więcej wiadomości. Warto wtedy skompresować takie pliki, aby ważyły jak najmniej. W przeciwnym wypadku czas wysyłania wiadomości będzie bardzo długi, a co gorsze, jej odbiorca może się zirytować, albo nie mieć możliwości ściągnięcia wiadomości na swój komputer. Nie każdy bowiem posiada specjalny program do ściągania wiadomości (klient pocztowy).

Wbrew powszechnym przekonaniom o oczywistości posiadania programu do odbierania poczty, wiele osób nadal korzysta z elektronicznej poczty przez strony internetowe. Największe polskie serwisy informacyjne posiadają zakładkę „poczta”. Po załogowaniu się, może odbierać wiadomości, wysyłać je, usuwać, uznać za spam, stworzyć listę kontaktów i podzielić wiadomości na grupy. Jest to jednak niewygodne, dlatego zaleca się instalację i konfigurację programu pocztowego.