Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/dxf/public_html/2020.net.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Domeny | Profesjonalny hosting stron DXF

Fajne domeny

Celem domen jest katalogowanie stron w sieci. Wyróżnia się kilka rodzajów domen. Jednym z nich jest domena najwyższego poziomu, czyli ostatnia nazwa znajdująca się po kropce. Może to być domena krajowa, np. .pl cz .de, albo domena funkcjonalna, czyli .org dla organizacji, .edu dla stron szkół, .info dla informatorów itd. Najpopularniejsza jest oczywiście domena .com, gdyż zwiększa szansę na to, że na stronę zajrzą ludzie ze wszystkich stron świata. Przed tą kropką znajduje się domena drugiego poziomu.

Domeną drugiego poziomu może być nadal subdomena typu .edu czy .com. Często jest to jednak już właściwa nazwa strony, czyli nazwastrony.pl itp. Takie krótkie nazwy najłatwiej się zapamiętuje. Wyraz subdomena ma jednak troszkę inne znaczenie. Jest to jakby podstrona, więc wygląda to mniej więcej tak: nazwasubdomeny.nazwastrony.pl. Często dzieje się tak w przypadku oddziałów regionalnych różnych serwisów informacyjnych, albo też działów witryny, np. sklepu należącego do jakiejś strony.

Z domenami kojarzą się także praktyki domainingu, czyli parkowania domen. Kupuje się je i później sprzedaje w celu zarobku. Można je także zatrzymać i zarabiać na reklamach umieszczanych do witrynie o dobrym, nośnym adresie. Po wypromowaniu takiej strony, bywa ona sporo warta. Jeśli dobrze się ją wypozycjonuje, z pewnością chętnych do jej kupna nie zabraknie. Parkowaniem domeny jest również jej zarezerwowanie, dzięki firmom hostingowym nierzadko bezpłatne.

Wybierając nazwę domeny, należy dbać o to, by zawartość witryny była z nią zgodna. Ponadto nazwa powinna być łatwa do zapamiętania, czyli kojarzyć się jednoznacznie z treścią i krótka. Istotne jest również wybór rozszerzenia, czyli domeny najwyższego poziomu. Jeśli chce się, aby strona była popularna ogólnie w sieci, warto zainwestować w domenę .pl. Nie mniej nic się nie stanie, jeśli wybierze się domenę .org dla organizacji charytatywnej itp. Domena jak widać w przenośni jest tym samym co pełną nazwą strony internetowej.